Jak snadno začít cvičit

Cvičení je jedním z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů, jak si zlepšit fyzické i psychické zdraví. Trocha pravidelného pohybu může snížit riziko vážných zdravotních problémů, depresi či stav úzkosti. Pohyb napomůže zvýšit energii, zlepšit náladu a dokáže vás zbavit stresu. Nebojte se, nemusíte být hned fitness fanatikem, abyste na sobě pocítili pozitivní změnu. Existuje mnoho zábavných způsobů, jak využít fyzické aktivity ve svůj prospěch, abyste se cítili lépe, vypadali lépe a více si užívali života, bez ohledu na věk nebo vaši sportovní kondici.

 

cviceni_zena

 

Cvičení není jen o aerobní kapacitě (maximální množství kyslíku za minutu, které může organismus využít při intenzívním fyzickém zatížení) a svalové hmotě. Můžete jím zlepšit své zdraví a postavu, sexuální zážitky či si dokonce prodloužit život. Většinu lidí motivuje ke cvičení spíše to, že jim pohyb dodává obrovský pocit pohody. Díky dostatku pohybu můžete mít větší pocit energie po celý den, lépe se vám bude spát a budete se cítit více uvolnění a pozitivní. K dosažení takovýchto pocitů a výsledků nemusíte trávit hodiny zvedáním závaží nebo běhat dlouhé kilometry.

 

Zaměřte se na činnost, která vás baví a zlepšete si tak svůj život:

 

 

Překážky v cvičení

Mnozí z nás se stále domnívají, že cvičení je fuška, něco na co nemáme čas, nebo že je vhodné pouze pro mladé.

 

cviceni_starsi

Výhody cvičení

Nikdo po vás nechce ihned propocené tričko v tělocvičně, ze začátku bohatě postačí 30 minut mírného cvičení párkrát týdně. Dvě 15 minutové cvičení mohou fungovat stejně dobře, jako kilometry na běžícím pásu. Důležité je, abyste pocítili pozitivní účinky na fyzickém, ale i duševním zdraví.

I pár minut fyzické aktivity, je lepší než žádná. Pokud nemáte čas na 30 minut cvičení, nebo pokud si vaše tělo žádá odpočinek po 5 či 10 minutách, dopřejte si jej. Začněte s 5 až 10 minutami a pomalu zvyšujte dobu aktivního pohybu. Čím více budete cvičit, tím více energie budete mít. Klíčem je zůstat z počátku vytrvalí. Jakmile se pro vás cvičení začne stávat zvykem, pocítíte pozitivní změny ve svém životě. Pomalu pak můžete přidávat minuty vašeho oblíbeného pohybu navíc :-).

 

Mírné cvičení znamená:

  1. Budete zadýchanější než obvykle, ale měli byste být stále schopní mluvit se svým „parťákem“.
  2. Ucítíte, jak se vaše tělo zahřívá, ale neměli byste se příliš zpotit nebo přehřát.

 

Tipy na cvičení

Různé druhy cvičení, přinášejí různé výhody pro vaše zdraví. Můžete se soustředit na jeden druh, nebo udělat určitý mix a rozšířit tak kladné účinky na vaše zdraví.

 

Tip 1. Hýbejte se v každodenním životě

I když nemáte volných 15 nebo 30 minut, abyste se věnovali vaší oblíbené aktivitě, neznamená to, že nemůžete být aktivní každý den. Pokud nejste připraveni nebo odhodláni dodržovat strukturovaný cvičební plán, raději zvolte změnu životního stylu, než plnění úkolu ze seznamu.

 

cviceni_domaci_prace

Tip 2. Začněte pomalu

Není potřeba nakoupit domů drahé stroje na cvičení nebo si zakoupit permanentku do posilovny s příslibem, že odteď budete cvičit každý den. Může se stát, že půjdete do posilovny nebo použijete zakoupený stroj a pak velice rychle ztratíte motivaci.

Stanovte si reálné cíle. Závazek cvičit 1 hodinu denně se může zdát nedosažitelný, zatímco 10 minut čtyřikrát týdně, je pro mnohé lépe zvládnutelných. Jakmile si na fyzickou aktivitu zvyknete, bude pak jednodušší postoupit na další úroveň.

 

Tipy jak začít

 

Bezpečnostní tipy

 

Tip 3. Cvičení je zábava

Pokud vás bude fyzická aktivita bavit, je pravděpodobnější, že ji budete pravidelně vykonávat. Zamyslete se nad tím, co vás baví a nebaví a pamatujte, že obliba se může časem měnit.

 

 

Spojte cvičení s další aktivitou

Ideální je, pokud si najdete činnost, která vás bude nutit být aktivními. Párování cvičení s jinou činností je zábavné a fyzickou aktivitu vám může značně usnadnit.

Cvičení může být zábavnější, pokud jej budete sdílet se svými přáteli. Můžete tak získat větší motivaci. Zrušit domluvené cvičení s kamarádem je složitější než hodit za hlavu cvičení sám se sebou. Někomu může vyhovovat trocha zdravé konkurence, která jej bude dostatečně motivovat, pak doporučujeme najít si tenisového partnera, fotbalový, hokejový, volejbalový, basketbalový, florbalový nebo jiný tým. Pokud máte rádi společnost, ale nevyhovuje vám konkurence, pokuste se najít taneční klub, hodiny vodního aerobiku, jógu nebo běžecký kroužek.

 

Tip 4. Zůstaňte motivovaní

Změna ke zdravému životnímu stylu není snadná, vyžaduje čas a úsilí. Pravděpodobně narazíte na různé překážky, které budete muset překonat. Postupem času, ale uvidíte pozitivní změny v duševní oblasti a zlepší se i vaše fyzická kondice. Budete mít jedinečnou příležitost zkoušet nové aktivity, které byly doposud nedosažitelné.

Samozřejmě se může stát, že o cvičení ztratíte zájem. Nevzdávejte to a naopak to přijměte jako výzvu k tomu, zamíchat věcmi a zkusit něco nového nebo přidat další aktivitu do vašeho programu.

Dostaňte se zpět

I nejoddanější sportovec se může dostat na scestí. Téměř cokoliv vás může dostat z vašeho snažení: rýma, služební cesta, výlet nebo špatné počasí. Proto je důležité se naučit, jak se dostat zpátky do formy. Pokud jste vynechali cvičení po dobu dvou týdnů, snižte svůj trénink o polovinu, abyste dali tělu možnost se přizpůsobit.

Věřte si. Zaměřte se nato, abyste se dostali, tam kde jste byli před pauzou. Budete se divit, jak rychle se začnete cítit přirozeně.

 

Pár tipů, co vám může pomoci:

 

cviceni_rodina