Jídlo a cvičení

beach volleyball

 

 

Jednoduchým, ale pro někoho zároveň nejtěžším řešením k dosáhnutí štíhlé postavy je dostatek pohybu. Pokuste se odhodit svoji lenost a najděte si sport, který vás bude bavit a těšit.

 

Pokud patříte k těm, kteří ráno neradi vstávají, nic se neděje. Jestliže chcete začít se sportem, není nutné cvičit ihned ráno. V dnešní době si můžete díky pestré nabídce sportovních center vybrat určitý druh sportu v pestrém časovém rozhraní. Pokud vám nevyhovuje kolektivní cvičení, můžete sportovat v pohodlí vašeho domova. Pak už je jen čistě na vás, kdy si na cvičení uděláte volnou chvilku. Jak dlouho ale cvičit? Ideální je cvičit déle, nežli jen doporučených 20 minut denně. Protože při prvních minutách zátěže tělo spaluje sacharidy a právě po 20 minutách začíná jako palivo využívat tuk. Pravidelné, dostatečně dlouhé a středně intenzivní cvičení je na hubnutí, ale i pro udržení pevné postavy to nejlepší.

 

 

Říkáte si, že vám hodinka týdne v posilovně bude stačit? Nenechte se mýlit, s tímto přístupem se vaší zvýšené hmotnosti jen tak nezbavíte. Zvolte si přísnější denní režim a na cvičení si vyhraďte 40 minut. Pokud jste příliš zaneprázdnění, můžete si zvolit pravidelné cvičení 3krát týdně, ale v delším časovém intervalu. Pro intenzivní hubnutí se doporučuje hodina a půl cvičení denně. Větší zátěž a intenzita cvičení se rovná většímu počtu spálených kalorií. Neplatí však rovnice: čím více spálených kalorií, tím větší úbytek na hmotnosti. Zpočátku se nemusí ručička na váze ani pohnout, protože se vám bude zvětšovat svalová hmota. Nezoufejte, až se vám začne z těla odbourávat tuk, výrazně se to projeví na vašich šatech a při měření obvodu pasu a boků.

 

Jaký sport je nejvhodnější?

Snowboard

 

Výběr sportu závisí od vaší zdravotní kondice a od toho, z jakých partií chcete shodit nadbytečné kilogramy. S volbou sportu se poraďte a nezapomínejte na to, že by vás daný pohyb měl především bavit. Zkombinujte sport s úpravou vašeho jídelníčku. Čím intenzivněji budete cvičit, tím více si posílíte vaše zdraví, budete se cítit lépe a posílíte si svůj imunitní systém.

Vyzkoušejte si ráno přivstat a jít do práce pěšky. Lidé, kteří chodí ráno minimálně půl hodiny pěšky do práce a potom i zpět, se zbaví přibližně 750 kJ denně. Při chůzi si zlepšíte kondici a zároveň zrychlíte metabolismus. Avšak pokud máte problémy s klouby, vyhněte se chůzi, skákání a kolektivním sportům. Dejte přednost plavání nebo jízdě na kole.

Mezi sporty, u kterých je velký výdej energie a tím i vyšší spalování tuků patří například aerobní činnosti. Nejvhodnější je cyklistika, běh, bruslení nebo plavání.

Pokud se rozhodnete pro posilování, je dobré střídat jednotlivé cvičební nářadí. Zaměřte se na ty partie, ze kterých chcete shodit nejvíce kilogramů. Pod profesionálním vedením, které vám vypracuje individuální cvičební plán, se vám určitě bude cvičit lépe.

 

 

Cvičení a jídlo

Řecký salát

 

Jídlo před cvičením si musíte správně rozdělit a záleží i na tom, co sníte. S plným břichem by se vám určitě cvičilo těžce, ale bez energie ze stravy byste neměli na cvičení výdrž ani energii. Zvýšená zátěž těla při intenzivním cvičení si vyžaduje, aby strava obsahovala více složených sacharidů a bílkovin. Složení stravy závisí i od vašeho metabolismu. Pokud ho máte rychlejší, můžete si před cvičením dopřát i sytější jídlo. V opačném případě byste měli zvolit lehčí, ale energetickou stravu.

Cvičení na snídani – pokud jste se rozhodli cvičit ráno, měli byste k tomu přizpůsobit i vaši snídani. Energii vám dodají sachariny v podobě ovesné kaše nebo celozrnného pečiva. Nezapomínejte ani na pitný režim a dopřejte si ovocnou šťávu. Ovoce před ranním cvičením vám může nastartovat metabolismus.

Cvičení před a po obědě – nedoporučuje se, si dávat vydatný oběd minimálně půl hodiny před cvičením. Pokud se rozhodnete zacvičit si ještě před obědem, stačí vám pár kousků ovoce. Potom by měl následovat normální oběd. Pokud si jdete zacvičit v odpoledních hodinách, neměli byste konzumovat žádné jídlo. Během cvičení byste měli pít hodně tekutin, abyste nebyli dehydratovaní.

Cvičení a večeře – večerní cvičení by měla doprovázet už jen lehká večeře. Pokud však chcete výrazně shodit pár kil navíc, nedoporučuje se večer jíst už vůbec. Můžete si však dopřát například jogurt nebo syrovou zeleninu.