Ovoce

Ovocný trh

 

Během léta a podzimu vybírejte sezónní ovoce, zejména to, které vám chutná. Nicméně dbejte na pestrost, každý druh ovoce má jiný obsah vitamínů a dalších látek. Hlavní složkou ovoce je voda a sacharidy, bohaté na vitamíny. Ovoce obsahuje také antioxidanty, které pomáhají zvýšit obranyschopnost proti nádorovým onemocněním či nemocím týkajících se srdce a cév. Jednotlivým druhům ovoce dávají svoji specifickou chuť jednoduché cukry, různé organické kyseliny a těkavé silice.

Něco málo ze sezónního ovoce

Sezónní ovoce

Angrešt

Povzbuzuje chuť a urychluje trávení. Čistí střeva, je prospěšný pro kvalitu vlasů a pokožky. Obsahuje vitamíny B1, C, pektin, vápník, železo, sodík, draslík a fosfor..

 

Borůvky

Patří mezi jedny z nejzdravějších plodů. Působí proti infekcím močových cest, proti průjmům, zlepšuje krevní oběh a posiluje imunitu. Má protizánětlivé účinky a prospívá diabetikům. Obsahují vitamín B, C, draslík, vápník, fosfor a hořčík..

 

Broskve a nektarinky

Posilují imunitní systém, mají zklidňující účinky, uvolňují zácpu, odvodňují a pomáhají při hubnutí. Obsahují vitamín A, B, C, kyselinu listovou, vápník, fosfor, hořčík..

 

Jablka

Jsou velice prospěšná pro celkové posílení a pročištění organismu. Obsahují hodně vlákniny, která na sebe váže jedovaté látky ve střevě a odvádí je z těla ven. Jablka pomáhají při dně a artritidě. Obsahují vitamín B, C, ovocné kyseliny, vápník, železo, síru, mangan..

 

Jahody

Snižují krevní tlak, napomáhají při plynatosti a průjmech. Mangan se stará o výživu vlasů, pokožky a povzbuzuje hormon štítné žlázy. Třísloviny, obsažené v jahodách na sebe vážou jedovaté kovy. Obsahují vitamíny skupiny B, vitamín C a E, mangan, hořčík, železo, antokyany

 

Maliny

Pročišťují trávicí ústrojí, působí protizánětlivě, pomáhají při nachlazení a jsou prospěšné pro zdravý vzhled pokožky i vlasů. Obsahují vitamíny A, C, fosfor a vlákninu, železo, hořčík..

 

Meruňky

Patří mezi nezdravější ovoce. Odbourávají tuky, zlepšují krevní obraz, zrak, astma. Podporují imunitu a celkovou vitalitu, posilují vlasy, pokožku a nehty. Obsahují provitamín A, vitamíny B, C, kyselinu listovou a pantotenovou..

 

Ostružiny

Mají vysoký obsah vitamínu C, díky čemuž posilují imunitu a pomáhají při nachlazení. Působí protizánětlivě, používají se při léčbě průjmů. Obsahují provitamin A, vitamíny B, C, E, K, vlákninu, draslík, fosfor..

 

Švestky

Jsou výborné při hubnoucích kúrách, posilují nervy a stimulují organismus. Díky vláknině, kterou obsahují, jsou prospěšné při zácpě. Obsahují vitamíny B1, B2, B6, E, draslík, vápník, hořčík, železo, zinek..

 

Něco málo z exotického ovoce

Exotické ovoce

Banány

Obsahují draslík, který reguluje zadržování vody v těle, podporují zdraví našich svalů, nervů a tkání. Jsou výborné při potížích s trávením. Díky vysokému obsahu přírodního cukru, jsou ideální pro rychlé dodání energie, zároveň zvyšují naši schopnost soustředění. Obsahují vitamín A, B, C, draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek..

 

Pomeranče

Jsou výborným zdrojem vitamínu C, který pomáhají při nachlazení a díky kterému se tvoří v pokožce kolagen, který tvoří základ zdravé pokožky. Snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi. Obsahují vysoké množství vitamínu C, pektiny, hořčík..

 

 

Mandarinky

Obsahují vitamín C, pomáhají v boji s infekcemi, posilují organismus, mají protirakovinné vlastnosti a snižují krevní tlak. Obsahují vitamín C, pektiny..

 

Ananas

Chrání před parazity, podporuje trávení, slouží jako lék na průjem. Funguje jako odtučňovací kúra i afrodiziakum. Obsahuje velké množství biotinu, který příznivě působí na zdraví pokožky, vlasů i nehtů. Obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, betakaroten, hořčík, zinek, železo, mangan, síru..

 

Mango

Má vysoký obsah antioxidantů – vitamínu C, E a betakarotenu. Výborné pro rekonvalescenci, při nachlazení, či v době čistících kúr. Pomáhá unaveným očím, při nervozitě, nespavosti. Obsahuje vitamín C, E, betakaroten, mangan, měď..

 

Ležící dívka s meruňkou