Pohyb a cvičení po 50 roku života

Starší pár u moře

 

Ačkoli se to nezdá, tak během doby kdy naše tělo stárne, je aktivní styl života mnohem důležitější než kdy jindy. Pomocí pravidelného pohybu si můžeme zvýšit energii, předcházet bolestem či nemocem. Cvičení nám může dokonce napomoci zastavit některé příznaky stárnutí. Pohyb má kladné účinky na naše tělo, ale i na naši mysl (ovlivňuje náladu a příznivě působí na paměť). Ať už jste zdraví či nemocní, existuje spousta způsobů, jak být více aktivními, a tím získat více energie, zlepšit si kondici i sebevědomí.

 

 

Cvičení je klíčem ke zdravému stárnutí

S přibývajícím věkem může být režim pravidelného cvičení problém. Může vás odradit nemoc, probíhající zdravotní problém nebo obava z možného zranění, či fakt, že jste nikdy předtím pravidelný pohyb neprovozovali. Nebo se vám derou na mysl myšlenky, že jste na cvičení příliš staří a slabí a že to není nic pro vás? Nenechte se těmito argumenty odradit a berte je s nadhledem. Naopak je berte jako důvod, proč jít dál a možnost, jak je překonat. Zkuste cvičení přijmout jako výzvu k udržení síly, energie a zdraví i s přibývajícím věkem. Cvičení vám napomůže zlepšit náladu, zbavit se stresu a dostat vás do celkové pohody.

Bez ohledu na váš věk nebo aktuální fyzickou kondici, můžete být pohybově aktivní. Nikdo po vás nechce, abyste se namáhali v posilovně. Jde jen o to, najít si způsob, jak přidat více pohybu a činnosti do vašeho každodenního života.

 

5 mýtů o cvičení v průběhu stárnutí

Mýtus č. 1: Cvičit nemá smysl, jsem nato už stejně starý.

Skutečnost: Cvičení a silový trénink vám pomůže vypadat a cítit se mladší a zůstat déle aktivní. Pravidelná fyzická aktivita snižuje riziko pro celou řadu onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby a demence, srdeční choroby, diabetes, rakoviny tlustého střeva, vysokého krevního tlaku a obezity.

 

Mýtus č. 2: Starší lidé by se neměli fyzicky namáhat. Měly by být v klidu a nevysilovat se.

Fakta: Výzkumy ukazují, že sedavý způsob života je nezdravý i pro lidi nad 50 let. Nedostatek pohybu často způsobí, že starší lidé ztratí schopnost dělat věci „na vlastní pěst“. To vše může vést ke zdravotním problémům, tím pádem k vícero návštěv u lékaře a následnému užívání léků.

 

Mýtus č. 3: Cvičení zvyšuje riziko pádu.

Fakt: Pravidelný pohyb zabraňuje ztrátě kostní hmoty a zároveň zlepšuje správné držení těla i rovnováhu. Ve skutečnosti se tak naopak riziko pádu snižuje.

 

Mýtus č. 4: Je příliš pozdě, jsem už příliš starý na to, začít cvičit.

Fakt: Na cvičení nejste nikdy příliš staří! Pokud jste nikdy předtím necvičili nebo už je to dávno, co jste vykonávali nějaký sport, je lepší začít s lehkou pěší turistikou a jinými méně náročnými aktivitami.

 

Mýtus č. 5: Jsem na vozíku. Nemohu cvičit vsedě.

Fakt: Lidé na vozíku se potýkají se specifickými problémy. Mohou ale vyzkoušet zvedat lehké váhy, protahování, aerobik na židli, a tak zvýšit rozsah pohybu, zlepšit svalový tonus, a podpořit tak kardiovaskulární zdraví.

 

 

Výhody pravidelného pohybu pro celé vaše tělo

Starší pár v posilovně

 

Jste věku, kdy je pravidelné cvičení pro vaše tělo i mysl více důležité než kdy jindy.

 

Fyzické zdravotní výhody

 

 

Duševní zdravotní výhody

 

Tipy jak začít – bezpečně

Protahující se žena

 

Rozhodnout se k fyzické aktivitě je jedním z nejlepších a nejzdravějších rozhodnutí, které můžete udělat. Avšak předtím, než se začnete hýbat, zjistěte, jestli je pro vás daný pohyb bezpečný.

 

 

 

Tipy pro vybudování vyváženého cvičebního plánu

Starší pár na kole

 

Zůstat aktivní není žádná věda. Jen nezapomeňte, že cvičení různých typů pohybů pomáhá snížit monotónnost a zlepšit vaše celkové zdraví. Klíčem je najít si aktivity, které vás budou bavit. Zde je přehled čtyř stavebních kamenů senior fitness a jak mohou pomoci vašemu tělu.

 

1. Kardio vytrvalostní cvičení

 

2. Pevnost a silový trénink

 

3. Ohebnost a pružnost

 

4. Balanc

 

Typy činností, které jsou prospěšné pro starší osoby:

 

 

Tipy jak si pohyb oblíbit

Protahování v posilovně

 

Existuje mnoho způsobů, jak zařadit do života aktivní pohyb, tak aby byl příjemnou součástí každodenního života.

 

Vyberte si druh aktivity/cvičení, které vás bude především bavit

Přemýšlejte o činnosti, která vás baví, a jak ji začlenit do cvičební rutiny.

 

 

Najděte si snadný způsob, jak přidat další fyzickou aktivitu do svého dne

Být aktivní, nemusí znamenat být kvůli cvičení časově omezen. Existuje mnoho způsobů, jak být aktivními během vašeho všedního dne.

 

Cvičení nemusí být finančně nákladné

Aktivní pohyb není závislý na financích. Cvičení neznamená drahá členství ve fitness centrech. Stačí zapojit vaši fantazii nebo se nechat inspirovat.

 

shutterstock_84939514