Problém dětské obezity

destka-obezita

 

Díky západnímu stylu života bohužel roste počet dětí s problémem obezity závratným tempem. Nadbytečná kila zvyšují riziko zdravotních problémů, včetně cukrovky, astmatu a onemocnění srdce.
Obézní děti bývají často terčem posměchu svých vrstevníků, což může emocionálně ovlivnit Vaše dítě. Nadváha často vede k nízkému sebevědomí, k negativnímu vnímání vlastního těla a depresím. Nicméně se správnou podporou a povzbuzením můžete svému dítěti pomoci získat a udržet zdravou váhu.

 

Problémy spojené s nadváhou

 

Děti, které nejsou spokojeny se svou tělesnou váhou, jsou náchylnější ke vzniku poruchy příjmu potravy a závislosti na návykových látkách. Včasné zjištění problému s nadváhou či obezitou může snížit riziko vzniku těchto závažných zdravotních onemocnění. Ať si Vaše dítě o své hmotnosti myslí cokoliv, dejte jim najevo, že je máte rádi a uděláte vše proto, aby byli šťastné a zdravé.

 

 

Je vaše dítě obézní?

Děti během svého vývinu rostou různou rychlostí, proto není vždy snadné určit, jestli je dítě obézní nebo nikoliv. Body mass index (BMI) používá výšku a tělesnou hmotnost k odhadnutí tělesného tuku. BMI lze použít od druhého roku dítěte, nicméně není dokonalým měřítkem a v některých situacích může být zavádějící. Například použití BMI k výpočtu tělesného tuku v období puberty může být zavádějící, protože je dítě v období rychlého růstu.
Pokud registrujete vysoké BMI u Vašeho dítěte, pro objektivní hodnocení je vhodné zahrnout rovněž stravu, fyzickou aktivitu, rodinnou anamnézu a další. Pro určení zdravotního stavu spojeného s obezitou může pomoci také konzultace s lékařem.

 

Příčiny vzniku obezity u dětí

Prvním krokem je porozumět, proč mají děti nadváhu nebo jsou obézní. Většina případů dětské obezity je způsobena konzumací velkého množství jídla a malým množstvím pohybu. Děti potřebují ke zdravému vývoji dostatečné množství potravy, ale jakmile je příjem kalorií větší než výdej, výsledkem je přibývání na váze.

 

Faktory, které mohou přispět k přibývání na váze

 

detska-obezita4

 

Zapojte celou rodinu

Nejlepším způsobem, jak bojovat s dětskou nadváhou je zlepšit stravovací návyky celé rodiny. Kvalitnější výběr potravin a dostatečná tělesná aktivita je přínosem pro všechny, bez ohledu na jejich hmotnost. Jelikož se do změny zapojí celá rodina, bude pro Vaše dítě s nadváhou snazší si na změny zvyknout.
Nejúčinnější způsob jak pozitivně ovlivnit své dítě je jít vlastním zdravým příkladem. Pokud Vaše dítě uvidí, jak jíte zeleninu, jste aktivní, omezíte čas strávený u televize či počítače, je větší šance, že bude dělat to samé. Tyto získané návyky budou mít pozitivní vliv také na Váš vlastní život.

 

 

http://www.dreamstime.com/-image21922302

 

Uvědomte si, že největší kontrolu nad zdravím svého dítěte máte Vy. Vypněte televizi, video hry či počítač a naopak vymyslete aktivněji strávené společné chvíle. Dopřejte mu ve stravě více zeleniny.

 

Pohyb: Turistika s teenagerem může vést k otevřené konverzaci, kterou jste ani neočekávali.
Stava: Ovocný salát je zdravý, vypadá skvěle a je chutný.
Volný čas: Tanec nebo hraní s dětmi je zábavné a může být skvělým tréningem.

 

Podpora zdravých stravovacích návyků

Začněte jíst celá rodina zdravěji již dnes. Pokud si Vaše dítě vybuduje pozitivní vztah ke zdravému životnímu stylu, je pravděpodobné, že jej bude dodržovat po zbytek života. Je velice důležité, aby celá rodina jedla zdravě doma i v restauracích. Možná budete muset učinit zásadní změny ve Vašem životním stylu, ale výsledek stojí za to.

 

 

 

Buďte opatrní se sladkostmi

Váš domov je místo, kde Vaše dítě s největší pravděpodobností jí většinu svých jídel, a proto je velice důležité, aby byl domov zásobárnou zdravých jídel a pamlsků.

 

Zvýšit Snížit
Čerstvé ovoce a zelenina, které lze jíst na cestách nebo jako svačinu. Slazené limonády, ovocné šťávy s přidaným cukrem.
Mléčné výrobky, včetně sýrů a mléčných výrobků. Párky v rohlíku, klobásy, burgery a kuřecí nugety.
Celozrnné pečivo a obiloviny. Bílý chléb, sladké snídaňové cereálie a hranolky.
Jogurt, mražené ovocné šťávy. Sladkosti, zmrzlina, koblihy.

 

 

Food fruit

 

Velikost porcí

 

 

Pohyb je důležitý

Děti, které většinu času prosedí a málo se pohybují, jsou ke vzniku nadváhy náchylnější. Děti potřebují optimálně hodinu pohybu denně. Může se to zdát hodně, ale nejedná se o cvičení v tělocvičně nebo o hodinu pohybu v kuse. Snažte se začlenit pohyb do rodinných rutin.

 

Například pobíhání dětí na ulici nebo na procházce je přirozenou věcí (vynakládají tím energii). V dnešní době to samozřejmě není všude možné, především ve velkých městech. Pokud nemůžete své děti nechat volně pobíhat po ulici, zapište je do zájmových kroužků.

 

destka-obezita3

 

Méně televize

Čím více času tráví Vaše dítě sledováním televize, hraním video her, nebo na počítači, tím méně času stráví aktivní zábavou. Denní limit na počítači a sledování televize přímo vede k tomu, že Vaše dítě tráví více času aktivně. Je velice důležité jít pozitivním vzorem svému dítěti. Pravděpodobně to bude znamenat určitá omezení i pro Vás, ale buďte pozitivní a myslete na své dítě.
Učinění zásadních životních změn, může potencionálně zvýšit stres Vašeho dítěte. V době nadváhy se Vaše dítě může cítit smutně, rozzlobeně či v rozpacích. V minulosti řešili stres například přejídáním. Jelikož přejídání již není možné, pomozte svému dítěti najít zdravou alternativu zvládání stresu. Zeptejte se svého dítěte, co je jeho koníčkem a podpořte ho. Koníček může dítěti zvýšit sebevědomí a snížit stres.