Yóga a Tai Chi

joga-taichi

 

Zažíváte každý den stresové situace, jste neustále v napětí? Vyzkoušejte zklidňující yógu či tai chi. Pravidelné cvičení vede ke snížení každodenního stresu, úzkosti a napětí svalů, stejně jako ke zlepšení nálady a lepšímu využití Vaší energie.

Naučit se základy yógy či tai chi není složité, avšak opravdový účinek pocítíte teprve při pravidelném cvičení. Pokud chcete s tímto druhem cvičení začít, najděte si zkušeného učitele, který Vám ukáže, jak správně cvičit a využít všechny výhody yógy a tai chi naplno. Jakmile zvládnete základy, můžete začít cvičit v pohodlí vašeho domova.

 

 

Yóga

V současné době existuje mnoho různých typů jógy. V níže uvedené tabulce naleznete její asi nevíce oblíbené druhy. Avšak existují další typy, které jsou upraveny pro konkrétní potřeby (pro seniory, těhotné, či tělesně postižené). Většina hodin jógy začíná řadou póz pro zahřátí a protažení těla. Konec hodiny je určen naopak relaxaci.

 

Typy Yógy

Zaměření

Pro koho

Pro koho NE

Satyananda yoga

Na flexibilitu a hluboké dýchání Pro začátečníky, redukci stresu Pro ty, kteří hledají intenzivní cvičení

Hatha yoga

Přiměřeně jemný strečink a hluboké dýchání Pro začátečníky nebo starší jedince, redukce stresu Pro ty, kteří očekávají aerobní cvičení, snížení kalorií, spalující cvičení

Iyengar yoga

Na správné držení těla a zlepšení rovnováhy, používání popruhů pro lepší držení pózy Pro ty, co čekají větší množství fitness a hluboké relaxace Pro ty, kteří hledají komplexní posilování

Kundalini yoga

Různé způsoby meditace, dýchání a zpívání Kombinace cvičení s duchovnem Pro ty, kteří neradi zpívají nebo nehledají duchovno

Hot yoga (Bikram a Moksha)

Cvičí se v místnostech, kde je teplota vyšší než tělesná teplota (37°C), se zaměřením na výdrž a pročištění Intenzivní pocení se zaměřením na fitness Pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, onemocněním srdce, nebo pro ty, kterým nevyhovuje teplé prostředí

Power yoga (Ashtanga)

Rychlost, energičnost, budování síly, soustředění a vytrvalosti Silné cvičení, zlepšení kondice a hubnutí Pro ty, kteří hledají relaxaci

 

joga

 

Tipy pro začátek

Před tím, než začnete navštěvovat lekce yógy, zohledněte svou fyzickou kondici a zdravotní problémy. Poraďte se se svým lékařem, zejména pokud máte zdravotní problémy. Ptejte se svého instruktora, jestli cviky provádíte správně.

Důkladně se porozhlédněte po prostředí, které Vám bude vyhovovat – tempem, lektorem apod. Neprodlužujte vykonávanou pozici, pokud začnete pociťovat bolest. Dobrý lektor Vám může ukázat alternativu podle Vaší fyzické zdatnosti (pokud nezvládáte určitý cvik).

Oblečte si pohodlné oblečení, které Vám umožní plný rozsah pohybu. Není potřeba žádné speciální obuvi, jóga se cvičí na boso.

 

 

Učení Yógy

Yógu můžete cvičit podle instruktážní knihy, DVD nebo z webových stránek. Avšak nejlepším způsobem je najít dobrého lektora, který Vám pomůže například se správným držením těla a dýcháním (které je u yógy velmi důležité).

 

Tai Chi

Stejně tak jako u yógy je nejlepší, když se začnete učit od kvalifikovaného instruktora. Ačkoli je tai chi obvykle bezpečné a vhodné téměř pro každého, ujistěte se u svého lékaře (pokud máte jakékoliv zdravotní problémy), že je pro Vás vhodné.

Tai Chi je založeno na relaxaci a toku bio energie neboli Qi plynule kolem těla. Pohyby jsou navrženy tak, aby stimulovaly tok Qi v těle a důležitých orgánech.

Tento druh cvičení se zaměřuje na správné držení těla a páteře, aby uvolnilo napětí, zlepšilo trávicí systém a odstranilo stres (především ze zádové oblasti). Přesunem váhy z jedné nohy na druhou a střídavým zvedání paží zvýšíte svůj pohybový rozsah a zároveň zlepšíte průtok živin do celého těla. Tyto „plynoucí“ pohyby rovněž posílí svaly, vazy a šlachy.

Zaměřením se na své pohyby a dýchání zklidníte svou mysl, která Vám dopomůže k důležité relaxaci.

 

tai-chi