Záchvaty přejídání

prejidani-

 

Každý z nás se čas od času přejí, ať už při běžné večeři, oslavě narozenin nebo při jiné příležitosti. Člověk se často jídlem pokouší zbavit stresu nebo jiných negativních emocí. Nebojte však, porucha přejídání je léčitelná. Se správnou pomocí a podporou lze jídelníček upravit a rozvinout tak „zdravý“ vztah k jídlu.

 

Co je to záchvat přejídání?

Porucha přejídání je charakterizovaná „nutkavým přejídáním“, kdy konzumujete velké množství jídla, zatím co máte pocit bezmoci to zastavit. Tato porucha obvykle začíná v pozdním dospívání nebo rané dospělosti. Přejídání obvykle trvá kolem dvou hodin, ale někteří lidé jsou schopní přejídat se celý den. Při záchvatu jí i dlouho poté, co se cítí plní. Často se také nají tak rychle, jak to jenom jde, aniž by poznali, co jedli nebo jak dané jídlo chutnalo.

 

 

Hlavní příznaky

 

Lidé s poruchou přejídání bojují s pocitem viny, znechucením a depresí. Dělají si starosti s tím, co nutkavé přejídání udělá s jejich těly, a obviňují se za nedostatečné sebeovládání. Zoufalé přejídání chtějí zastavit, ale mají pocit, že nemohou.

Přejídání může být krátkodobě uklidňující, ale následně se vždy dostaví realita, spolu s lítostí a pocitem viny. Přejídání často vede k nárůstu tělesné hmotnosti a obezitě, což jen opět posiluje nutkavé přejídání. Tito lidé jsou většinou citliví k sobě a ke svému vzhledu a jídlo používají jako jakousi formu pomoci. Jde o začarovaný kruh, protože jedí, aby se cítili lépe, následně se cítí hůře, a tak opět jedí.

 

Známky a příznaky

Lidé s přejídající poruchou se za své stravovací návyky stydí, a tak se často snaží udržet své příznaky v tajnosti. Někteří lidé jsou obézní (není to podmínkou), někteří mají normální hmotnost.

 

Behaviorální (psychologické) příznaky

 

Příznaky nutkavého přejídání

 

Důsledky

Přejídání vede k široké škále fyzických, emocionálních a sociálních problémů. Můžete začít trpět na stres, nespavost či na sebevražedné myšlenky. Mohou se dostavit deprese, úzkost a přílišné používání návykových látek. A v neposlední řadě přibývání na váze.

 

prejidani2

 

K čemu až může vést obezita:

 

 

Příčiny záchvatů přejídání

Obecně se jedná o kombinaci různých příčin, jako jsou geny či emoce.

 

Biologické příčiny

K přejídání mohou přispět některé biologické abnormality. Například hyphotalmus (část mozku, která kontroluje chuť k jídlu), nemusí správně přenášet informace o hladu a sytosti. Vědci rovněž objevili genetickou mutaci, která způsobuje závislost na určitých potravinách. Tedy nízká hladina serotoninu v mozku může hrát roli v nutkavosti přejídání.

 

Sociální a kulturní příčiny

K přejídání může přispět rovněž sociální tlak. Někteří rodiče nevědomky své děti učí přejídání kvůli svému pohodlí, nebo protože jídlo používají jako odměnu. Děti, které jsou vystaveny častým kritickým komentářům ohledně jejich těla, jsou stejně zranitelní jako děti vystavené sexuálnímu zneužívání.

 

Psychologické příčiny

Deprese a přejídání jsou silně propojené. Nízké sebevědomí, osamělost a nespokojenost s vlastním tělem mohou rovněž přispět k přejídání.

 

 

Jak přejídání zastavit

Z počátku se to může zdát obtížné. Na rozdíl od jiných závislostí, tuto „drogu“ ke svému přežití potřebujete, takže se jídlu nemůžete zcela vyhnout. V první řadě si musíte vytvořit zdravější vztah k jídlu, který je založen na vyplnění vašich nutričních potřeb a ne vašich emocích.

Pokud se chcete zbavit nezdravého přejídání, je důležité začít jíst pro vaše zdraví. Zdravé stravování zahrnuje plán vyváženého stravování, výběr zdravých potravin a dostatečný příjem vitamínů a minerálů ve vašem jídelníčku.

 

Zvládání stresu je jedním z nejdůležitějších aspektů pro zvládnutí záchvatů přejídání. Důležité je najít alternativu, jak zvládat stres a další nepříjemné pocity bez jídla. Může Vám pomoci cvičení, meditace, relaxace a dechová cvičení.

Jezte tři jídla denně. Začněte vydatnou snídaní, v průběhu dne si dejte vyvážený oběd a nakonec lehkou večeři. Pokud budete potřebovat více jídla, dejte si zdravé svačiny mezi hlavními jídly. Držte se svého plánu, vynechání jídla vede často k přejídání později během dne.

Vyhněte se pokušení. Pokud máte u Vás doma nezdravé jídlo, které patří mezi Vaše pokušení, odstraňte jej.

Přerušte diety. Hlad z přísné diety může vyvolat větší touhu k přejídání. Místo diet se zaměřte na vyvážené potraviny a stravování s mírou. Vyhněte se zákazům určitých potravin. Zákazem si akorát zvýšíte chuť na tyto potraviny.

Cvičení. Nejenže Vám cvičení pomůže zdravým způsobem hubnout, ale rovněž Vám pomůže s depresí, zlepší celkový zdravotní stav a sníží stres.

Bojujte s nudou. Namísto toho, abyste jedli, když se budete nudit, běžte na procházku, zavolejte kamarádovi, přečtěte si knížku, malujte si nebo se věnujte zahradničení.

Dostatek spánku. Pokud jste unaveni, zdřímněte si nebo jděte dříve spát.

Naslouchejte svému tělu. Naučte se rozlišovat mezi fyzickým a psychickým hladem. Pokud jste nejedli a kručí Vám v břiše, je pravděpodobné, že máte opravdu hlad.

Potravinový deník. Vytvořte si deník s tím, co, kdy, kolik sníte a jak se cítíte. Díky němu uvidíte zrcadlo toho, jak se stravujete a můžete tak najít souvislosti spojené s přejídáním.

Získejte podporu. Najděte si kamaráda, kterému se budete moci svěřit. Komunikace pomáhá (i když to není s odborníkem).

 

prejidani3

 

Léčba a pomoc

I když existuje spousta věcí, které můžete sami udělat pro zastavení přejídání, někdy může být důležité vyhledat odbornou pomoc. Mohou Vám pomoci výživoví poradce, psychiatr, terapeut nebo specialisté na obezitu.

Účinný léčebný program by se neměl zabývat pouze Vašimi destruktivními návyky. Je také třeba řešit základní příčiny problému, emocionální spouštění, která vedou k přejídání, obtížnost zvládání stresu, úzkosti, strachu, smutku a dalších nepříjemných emocí.

Ohrožuje-li obezita Vaše zdraví, mělo by být hubnutí rovněž Vaším cílem. Nicméně dieta může vést k přejídání. Proto by každý Váš pokus měl být konzultován s odborníkem.

 

Terapie

Porucha přejídání může být úspěšně léčena terapií. Terapie Vám může ukázat, jak bojovat proti nutkavému přejídání. Jak vyměnit nezdravé návyky za zdravější, sledovat svůj jídelníček a nálady a rozvíjet schopnost lépe odolávat stresu.

 

Kognitivně-behaviorální terapie

Tato terapie se zaměřuje na dysfunkční myšlenky a chování, které se podílí na přejídání. Jedním z hlavních cílů je, abyste byli informovaní o potravinách a jak se vypořádat s emocemi. Terapeut Vám pomůže rozpoznat spouštěč a naučí, jak se mu vyhnout nebo proti němu bojovat. Dále se dozvíte zajímavé informace o výživě, zdravém hubnutí a relaxačních technikách.

 

Interpersonální psychoterapie

Zaměřuje se na problémy ve vztazích a interpersonální problémy, které přispívají k nutkavému přejídání. Terapeut Vám pomůže zlepšit komunikační schopnosti a rozvíjet zdravější vztahy s rodinou a přáteli. Pomůže Vám v emocionální podpoře, kterou potřebujete proti potřebě přejídání.

 

Dialektická behaviorální terapie

Léčba se zaměřuje na to, jak přijmout sami sebe, jak lépe snášet stres a regulovat své emoce. Terapeut se rovněž bude zabývat Vašimi nezdravými postoji, které můžete mít ve stravování. Zahrnuje rovněž individuální a skupinové týdenní terapie.

 

 

Podpora při přejídání

Prolomit starý vzor přejídání není snadné, a tak čas od času můžete ve svém úsilí pochybit. V tomto případě se Vám může hodit podpora od rodiny, přátel nebo terapeuta. Můžete rovněž vyhledat skupinu lidí, kteří mají stejný problém jako Vy.

 

Jak pomoci blízkému s poruchou přejídání

Jak poznáte, že Váš přítel/přítelkyně trpí na záchvaty přejídání? Obvykle naleznete prázdné obaly od potravin, prázdnou lednici nebo spižírnu (během krátké doby). Pokud máte podezření, že člen rodiny nebo Váš přítel/přítelkyně trpí na záchvaty přejídání, sdělte mu své obavy. Může se stát, že vše popře nebo bude naopak útočný, ale stejně tak se může stát, že si o svém problému bude chtít promluvit.

Nenechte se prvním nezdarem odradit a vytrvejte ve svém snažení, časem se může otevřít a chtít o svých problémech mluvit. A rovněž si pamatujte, že nikoho nemůžete ke změně nutit! Rozhodnutí musí přijít od nich samotných. Můžete jim nabídnout podporu, porozumění, soucit při léčbě.

 

prejidani4

 

Povzbuzení a pobídnutí k vyhledání pomoci

Čím delší dobu trvá porucha přejídání, tím obtížnější může být problém překonat. Můžete blízkého vybídnout k vyhledání odborné pomoci.

 

Podpora

Pokuste se naslouchat, bez odsouzení nebo dělání závěrů. Mělo by z Vás být cítit, že máte zájem. Pokud na cestě k vyléčení uklouzne, povzbuďte přítele/přítelkyni, že není nic ztraceno.

 

Vyhněte se výčitkám či urážkám

Výčitkou nebo tvorbou ultimát můžete celou situaci pouze zhoršit. Naopak byste měli ukázat, že Vám záleží na štěstí a zdraví přítele/přítelkyně.

 

Dobrý příklad

Tím, že budete jíst zdravě, cvičit a zvládat stres bez jídla, budete názorným příkladem k úspěchu.