Hubnutí po porodu

dreamstime_m_30693197

 

Každá žena slyšela nebo četla neuvěřitelné příběhy celebrit, které pár dní po porodu mají svou původní váhu. Je naprosto běžné, že ženy shazují kila spojená s těhotenstvím daleko pomaleji. Nabrala jste po porodu víc, než se píše v knížkách? Nebojte se, nejste v tom sama.

 

Jak začít

Cílené držení diet se v období po porodu nedoporučuje, v mnoha směrech to může být nebezpečné pro Vás i dítě, hlavně jestliže kojíte. Pokud totiž držíte dietu, dochází ke zvýšenému odbourávání tukových buněk do mateřského mléka. V tukových buňkách mohou být obsaženy toxické a cizorodé látky rozpustné v tucích. Tyto látky se pak mohou dostat mateřským mlékem do organismu dítěte.

 

 

Hubnutí po porodu je velmi individuální. Některé ženy začínají samovolně hubnout již v 6 měsíci po porodu. Většina žen však dokáže hubnout, až když přestane kojit. Pokud chcete začít hubnout, je nejlepší jíst velké množství zeleniny, snížit porci k večeři a dbát na dostatečný příjem bílkovin, vitamínů a minerálů. Bezpečným řešením je vyhledat odbornou pomoc lékaře, který správně upraví jídelníček tak, abyste neuškodila sobě nebo svému miminku.

 

dreamstime_m_27666739

Cvičení

Pohyb, jak to v hubnutí bývá, je velmi důležitý. Začněte pomalu, ze začátku stačí například procházky, které můžete postupně nahradit cvičením. V tomto případě se držte pravidla „všeho s mírou“. Pokud potřebujete „parťáka“, porozhlédněte se po nějakém, ve dvou se to vždy lépe táhne :-).

Všeobecně se nedoporučuje anaerobní (intenzivní) cvičení, protože se v krvi zvyšuje hladina kyseliny mléčné, která může způsobit překyselení organismu. Pokud se tato látka dostane do mléka, může ovlivnit jeho chuť, což může vést až k tomu, že dítě kojení odmítne. Z tohoto důvodu je lepší aerobní cvičení, při kterém se nezvyšuje hladina kyseliny mléčné v krvi a nemělo by tak hrozit snížení kvality mléka. Doporučuje se cvičit 30 až 60 minut například rychlé chůze, jogging, jízda na kolečkových bruslích nebo na kole. Vyberte si sport, který Vám bude nejvíce vyhovovat. Řiďte se pomůckou, že při sportu byste měly být schopné mluvit.

 

dreamstime_m_21626880

Jídlo

Denní energetický příjem by měl být u kojící matky okolo 7000 KJ a u nekojící matky 5000 KJ. Je vhodné jíst pravidelně v menších porcích (například 6x denně). Dbejte na dostatečný příjem bílkovin, vápníku, vitamínů a minerálů. Vy i vaše dítě potřebujete tyto živiny, ale ne spoustu dalších kilojoulů navíc. Takže je důležité zvolit potraviny, které jsou výživné, ale nejsou energeticky bohaté. Zkuste kvalitu, nikoliv kvantitu. Vyzkoušejte pět potravinových skupin. Dodržujte pravidelný pitný režim, vypijte alespoň 3 litry tekutin denně. Vyhýbejte se nápojům obsahujícím sodík, aby tělo nezadržovalo vodu. Zcela se vyhněte kofeinu.

Motivace

Pokuste se motivovat – každého motivuje něco jiného. Kupte si nějakou drobnost, jděte na kosmetiku, do divadla či kina. Neméně důležitá je také podpora Vašeho partnera, promluvte si o vašem záměru.

 

navod-zdraveho-stravovani