Známe to snad každá… Nehezce vypadající pomerančová kůže na stehnech, zadečku či na břiše. Kolem 90% všech žen má sklon k celulitidě – a i když se to nezdá, patří mezi ně také špičkové sportovkyně a modelky. S celulitidou bojovaly i známe celebrity, které se k ní otevřeně přiznali. Patří mezi ně Jennifer Lopez, Goldie Hawn či modelka Sindy Crawfort. Umělecká maskérka seriálu Baywatch prozradila, že měla hodně práce se zakrytím problémových míst u mnohých hereček z Pobřežní hlídky, které trápila celulitida. Patřila mezi ně i dokonalá sexy divoška Pamela Anderson.
Formuje postavu v oblasti pasu, boků a hýždí.
-50%149 KčPosilovací pomůcka Revoflex Xtreme, ideální pro domácí použití.
-64%199 Kč
Hlavní příčinou vzniku celulitidy je v první řadě strava. Mnozí odborníci považují celulitidu za civilizační onemocnění, pro jiné je to jen nepříjemné estetické trápení. Muži se jí však tolik obávat nemusejí. Podle nejnovějších výzkumů je poměr postihnutí žen a mužů 50:1. S tímto problémem nejvíce bojuje něžné pohlaví, protože má jinak uspořádané podkožní vazivo. Většinou se celulitida spojuje s obezitou. Avšak není to celkem pravda, i když kila můžou k celulitidě výrazně pomoci. I štíhlé ženy se tímto problémem trápí a mnohem hůře se celulitidy zbavují. Plnoštíhlým ženám stačí, pokud shodí pár kil a celulitida může značně ustoupit.
Příčiny vzniku celulitidy jsou různé a nejčastěji se spojují s ukládáním tuku pod kůží a neodplavováním zplodin látkové výměny. V poslední době se ale hovoří i o genetice a dědičné předurčenosti. Jediné však, co může člověk zdědit po svých předcích, je postava, která může být dispozičně náchylnější ke vzniku celulitidy. Nejrizikovější skupinou žen jsou ty, které mají takzvaný hruškovitý tvar postavy. Ženy, které mají úzký pas a širší boky, mají určitou předispozici k tvorbě pomerančové kůže, protože tuk se jim ukládá především na stehnech a bocích.
Vznik celulitidy provázejí mnohé faktory. Nesprávná životospráva, nadváha, ochablé vazivo, hormonální poruchy nebo špatný krevní oběh. I vysoká hladina estrogenu je rizikovým faktorem, protože estrogen je příčinou ochabování tkaniva a ukládání tukových buněk. Nahromaděný tuk poté vytváří neforemní hrudky, které tlačí na pokožku. Celulitida ohrožuje především děvčata v pubertě, ženy po těhotenství, v menopauze, ale i ty, které užívají hormonální antikoncepci.
Zlá životospráva může být kamenem úrazu různých onemocnění a výrazně přispívá i ke vzniku pomerančových míst na naší pokožce. Kouření a kofein také patří mezi rizikové faktory, protože při nich dochází k zužování cév a tím i k zhoršenému prokrvení. Proto je třeba se zbavit starých zlozvyků. Zahoďte krabičku cigaret, pijte méně kávy a černého čaje. Co se stravy týče, je důležité se pravidelně stravovat, což znamená jíst v menších množstvích 5krát za den, dodržovat pitný režim a dbát na racionální a zdravou výživu.
Sportování je neméně důležitý prostředek, díky kterému můžeme s celulitidou značně „zatočit“. Měly bychom se věnovat těm sportům, které umožňují dostatečné zásobování těla kyslíkem (ten je nejdůležitější při spalování tuků). Při sportu nedochází pouze k úbytku tělesného tuku, ale i ke zpevnění tkaniva a zlepšení prokrvení. Vyzkoušejte pravidelný ranní běh, vodní sporty nebo rychlou chůzi.
Sport však není jediným prostředkem, kterým si můžeme zlepšovat krevní cirkulaci. Do skupiny těchto aktivit patří například i pravidelná masáž. Díky ní si udržíme pěstovanou a elastickou pokožku. Stačí pomalu prsty vtírat na problematická místa vhodný krém nebo olej. I střídavá sprcha napíná pokožku. Krouživé pohyby a střídání teplé a studené vody stimulují krevní oběh a posiluje tkanivo.
Neberte problémy s celulitidou na lehkou váhu. Nejde jen o estetický, ale i o zdravotní problém. Zázračný lék proti celulitidě zatím nikdo nevymyslel, avšak vy sama si můžete přijít na to, jak ji co nejvíce eliminovat. Celulitida se nedá odstranit, ale její projevy lze výrazně zmírnit. Nezapomínejte na to, že se nestačí jen natírat drahými krémy, ale že jde především o to, změnit celkově životní styl a mít dostatek pohybu.